Baofeng UV-5R USB Mod

Dnes se podíváme na malou úpravu nabíjecí stanice pro jednu z neoblíbenějších dualbandových mobilních radiostanic Baofeng UV-5R. Je až zarážející, že u radiostanice, která je v takové oblibě u airsoftářů, prepek, survival nadšenců ale i obecně u radioamatérů, je k dostání tak málo příslušenství pro dobíjení z alternativních mobilních zdrojů energie.

Akumulátor Baofengu UV-5R není žádný chudáček, který by potřeboval dobíjet po pár hodinách nebo každý den. Dvoučlánkový Li-ION akumutor o kapacitě 1800 mAh zvládne několik dní skenování a pár hodin vysílání. Když se ale chystáte na několikadenní tůru krajinou a máte naplánovaných pár dálkových spojeníček z vrcholu šumavského Poledníku (1315 m), nehcete určitě ponechat nic náhodě.

Standardní dokovací stanice je určena jen pro nabíjení z domácích rozvodů 230V pomocí trafíčka do zdi o výstupním stejnosměrném napětí 10V a maximálním proudu 0,5A. Trafíčko napájí jednoduchý obvůdek v dokovací stanici pro nabíjeni Li-ION dvoučlánku ve staničce.

Vstupní napětí 10 V je absolutně nepraktické, není to ani 12V bězně zastoupených v autopřílušenství, ani 5V zastoupených v širokém USB sortimentu. My si tedy upravíme dodávanou dokovací stanici tak, aby bylo možné vysílačku dobíjet z libovolného USB zdroje – PC, notebook, powerbanka, adaptéry pro nabíjení USB zařízení atp.

Úprava je absolutně primitivní a celá je založena na Step-Up / Step-Down napěťovém konvertoru MT3608. Ten má vstupní napětí v rozsahu 2-24V a nastavitelné výstupní napětí až 28V při proudovém zatížení až 2A. K dostání je za pouhých šedesát korun. Dále budeme potřebovat Micro USB konektor na samostatném PCB, nějaké kablíky a trochu tavného lepidla.

Na konvertoru nastavíme potenciometrem výstupní napětí 10V a to napojíme na vstup dokovací stanice. O nabíjení akumulátoru se už postará dodávaný obvod tak, jako bychom dokovací stanici napájeli ze zdi a ani nic nepozná. Výstupní obvod MT3608 obsahuje sám o sobě diodu, která obvod ochrání před poškozením v okamžiku, kdy dokovací stanici napojíme na dodávané trafíčko.

Nezbývá než do dokovací stanice udělat otvor pro Micro USB konektor, vše pevně připevnit tavným lepidlem a dokovací stanici zase sestavit. Na čistotu úpravy nejsem nijak zvlášť hrdý. Je to, jak bychom řekli v práci, tak trochu „na Kosovce“.

Ale účel plní, odolnost je dostatečná a co oči nevidí, to srdce nebolí. Průměrná powerbanka o kapacitě 10 000 mAh dokáže Baofeng nabít více než třikrát a máme tedy dostatek energie pro jakoukoliv výpravu.

Jedinou nevýhodou je, že s sebou musíme stále tahat celou dokovací stanici. Na hackaday se tak pomalu objevují i krásné nápady na mobilnější verzi podobné úpravy, byť ne zcela přenositelné na dvoučlánkový akumulátor Baufengu UV-5R (nápad s klipem je ale naprosto parádní).

2 komentáře u “Baofeng UV-5R USB Mod

  • Dobrý den,

   samozřejmě, po této úptavě funguje i původní nabíjení stanice pomocí trafíčka do zdi.

   S pozdravem,
   Miloslav Stibor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>