MiMoBot

Co udělá chlap, když devět dní sám hlídá malé děcko, nemůže se ani hnout z domu a má jen čtyři hodinové intervaly denně, ve kterých může něco dělat? Vezme pár modelářských serv, jedno staré Arduino, papírovou krabici od blesku a splácá robůtka, který nemá žádný účel.

A pak k tomu ještě natočí a sestříhá to nejúdernější možné video, které v mnoha ohledech trumfne i zpravodajství TV Nova. ;c) Člověk se nesmí brát moc vážně, učím se na tom alespoň dělat s Blendrem, který používám jako nástroj pro editaci videa. Robůtek dostal název MiMoBot a je to zatím jen takový pokus. Pohon obstarávají čtyři modelářská serva vykuchaná tak, aby se dokázala kontinuálně otáčet. Rázem jsou z nich čtyři krásné motory i s převodovkou a možností pohodlné a plynulé regulace otáček pomocí PWM modulace.

Každý motor má kroutící moment zhruba 4 kg, takže utáhne i malou stodolu. Disky kol jsou z víček dětských přesnídávek. Páté servo pak otáčí ultrazvukovým senzorem sem a tam a měří vzdálenost před robotem a kolem něho. O napájení se stará USB Battery Pack, který jsem dostal k nějakému nákupu zdarma.

Primitivní algoritmus pak reaguje na překážky a robotem otáčí. Rychlost pohybu je proměnná a závisí na volné vzdálenosti před robotem. Každý krok si vozítko pamatuje a když se dostane do úzkých a všude kolem něho jsou překážky, vrátí se po paměti zpět do výchozího bodu. Také ho lze položit na výchozí místo a již jednou prozkoumanou cestu projet přesně stejně znovu.

Zatím je to zase jen takový bastl na ukrácení dlouhé chvíle, ale začínat se má postupně a s málem. Na cestě už je elektronický magnetometr (kompas), pár dalších senzorů a WiFi modul, takže by nakonec robůtek mohl dělat nějaké další vylomeniny nebo třeba vzdálený dozor bytu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modelářství, Video a jeho autorem je Miloslav. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>